PA4304.563NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Würth Elektronik
In Stock: 591
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 1 278
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 97
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 110mOhm Max Nonstandard
PA4304.563NLT
DigiKey Part Number
553-2551-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4304.563NLT
Description
FIXED IND 56UH 1.7A 110 MOHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
PA4304.563NLT Models
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)