DR125-560-R
DigiKey Part Number
283-DR125-560-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR125-560-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR125-560-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR125-560-R
Description
FIXED IND 56UH 2.31A 102 MOHM
Detailed Description
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.31 A 102mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR125-560-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
102mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)