MBRF20H150CTG
DigiKey Part Number
MBRF20H150CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF20H150CTG
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 10A TO220FP
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBRF20H150CTG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-20°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220FP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A