SBR20150CTFP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 6 559
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 486
Datasheet
In Stock: 0
Similar
onsemi
In Stock: 833
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SBR20150CTFP
DigiKey Part Number
SBR20150CTFPDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR20150CTFP
Description
DIODE ARR SBR 150V 10A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 10 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C