PESD3V3S1BLYL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 28 140
Datasheet
6.5V (Typ) Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2
PESD3V3S1BLYL
DigiKey Part Number
1727-PESD3V3S1BLYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD3V3S1BLYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD3V3S1BLYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3S1BLYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 6.5VC DFN1006-2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
6.5V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)