PESD3V3U1UT,215 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD3V3U1UT,215 |
Description | TVS DIODE 3.3VWM 20VC TO236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PESD3V3U1UT,215 Models |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 0.6pF @ 1MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 5.8V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 20V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) | Base Product Number |
Power - Peak Pulse 80W |