SA205A222JARC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
Upgrade
KEMET
Similar
2200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
SA205A222JARC
DigiKey Part Number
SA205A222JARC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA205A222JARC
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA205A222JARC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Tolerance
±5%