XARR-10VF
DigiKey Part Number
455-4169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XARR-10VF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)