QEDB501Q560J1GV001E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QEDB501Q560J1GV001E |
Description | CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 1111 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | QEDB501Q560J1GV001E Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features High Q, Low Loss, High Voltage |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1111 (2828 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.102" (2.59mm) |