QEDB501Q560F1GV001E is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
56 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QEDB501Q560F1GV001E
DigiKey Part Number
712-QEDB501Q560F1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QEDB501Q560F1GV001E
Description
CAP CER 56PF 500V NP0 1111
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QEDB501Q560F1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)