QEDB102Q560J1GV001E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Johanson Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Johanson Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
56 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QEDB102Q560J1GV001E
DigiKey Part Number
712-QEDB102Q560J1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QEDB102Q560J1GV001E
Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 1111
Detailed Description
EDA/CAD Models
QEDB102Q560J1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)