FX11B-100S-SV(22)
DigiKey Part Number
26-FX11B-100S-SV(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11B-100S-SV(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11B-100S-SV(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-100S-SV(22)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11B-100S-SV(22) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)