FX11A-100P-SV0.5
DigiKey Part Number
FX11A-100P-SV0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-100P-SV0.5
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11A-100P-SV0.5 Models
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.103" (2.63mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)