2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2388-2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H)-ND |
Manufacturer | Degson |
Manufacturer Product Number | 2EDGRM-5.08-02P-14-100L(H) |
Description | TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - IEC 320 V |
Manufacturer Degson | Current - UL 15 A |
Packaging Bulk | Voltage - UL 300 V |
Part Status Active | Color Green |
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 2 | Contact Mating Finish Tin |
Positions Per Level 2 | Features Flange |
Number of Levels 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.200" (5.08mm) | Contact Material Copper |
Header Orientation 90°, Right Angle | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Termination Style Solder | Contact Tail Length 0.122" (3.10mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Insulation Height 0.339" (8.61mm) |
Current - IEC 20A |