EMLA500ARA100MF61G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 124
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3 175
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7
Rubycon
Würth Elektronik
KEMET
Surge
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EMLA500ARA100MF61G
DigiKey Part Number
565-EMLA500ARA100MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLA500ARA100MF61G
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMLA500ARA100MF61G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C