EXV106M050A9GAA
DigiKey Part Number
399-18153-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18153-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18153-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV106M050A9GAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.6Ohm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXV106M050A9GAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
98 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.6 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.6Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C