50SJV10M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-2474-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2474-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2474-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SJV10M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50SJV10M6.3X6.1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
32 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C