CMH322522-1R8KL
DigiKey Part Number
118-CMH322522-1R8KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CMH322522-1R8KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CMH322522-1R8KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMH322522-1R8KL
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 900mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMH322522-1R8KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)