ISC1210BN1R8K
DigiKey Part Number
ISC1210BN1R8K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC1210BN1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 850mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
85MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)