AISM-1210-1R8K-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1 795
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 350 mA 900mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Abracon: Who We Are Today
AISM-1210-1R8K-T
DigiKey Part Number
AISM-1210-1R8K-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISM-1210-1R8K-T
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AISM-1210-1R8K-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)