20021323-00012D1LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 20021323-00012D1LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021323-00012D1LF |
Description | CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021323-00012D1LF Models |
Category | Termination |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Tube | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Part Status Active | Insulation Color Black |
Connector Type | Insulation Height 0.087" (2.20mm) |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Style Board to Board | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions | Features Pick and Place |
Number of Positions Loaded All | Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Rows 2 | Contact Shape Square |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Material Copper Alloy |