20021122-00012D1LF
DigiKey Part Number
20021122-00012D1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021122-00012D1LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021122-00012D1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC