DDM50P300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
In Stock: 94
In Stock: 516
In Stock: 142
In Stock: 391
In Stock: 88
In Stock: 508
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DDM50P300
DigiKey Part Number
DDM50P300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P300
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
DDM50P300 Models
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C