IMC1210ER1R8K
DigiKey Part Number
541-IMC1210ER1R8KTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IMC1210ER1R8KCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IMC1210ER1R8KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210ER1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 900mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMC1210ER1R8K Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)