CC0402KRX5R7BB474 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Novacap
In Stock: 24 315
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Novacap
Upgrade
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0402KRX5R7BB474
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX5R7BB474TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX5R7BB474CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX5R7BB474DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX5R7BB474
Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402KRX5R7BB474 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)