GRM155R61C474KE01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 14 636
Datasheet
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R61C474KE01J
DigiKey Part Number
490-GRM155R61C474KE01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61C474KE01J
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM155R61C474KE01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)