820444611E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 118
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
820444611E
DigiKey Part Number
732-13250-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-13250-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820444611E
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820444611E Models
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
230J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V