751KD14J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 118
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
751KD14J-OTB
DigiKey Part Number
13-751KD14J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
751KD14J-OTB
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V