VJ0805G225KXYRW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 11 300
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 3 351
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 128
TDK
YAGEO
2.2 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
VJ0805G225KXYRW1BC
DigiKey Part Number
VJ0805G225KXYRW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805G225KXYRW1BC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0805G225KXYRW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)