VJ0805G225KXQTW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0805G225KXQTW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0805G225KXQTW1BCCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0805G225KXQTW1BCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805G225KXQTW1BC
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0805G225KXQTW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)