Z4KE200A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
onsemi
Zener Diode 200 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Z4KE200A-E3/73
DigiKey Part Number
112-Z4KE200A-E3/73CT-ND - Cut Tape (CT)
112-Z4KE200A-E3/73TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z4KE200A-E3/73
Description
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 152 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 500 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1500 Ohms