1N5956BG
DigiKey Part Number
1N5956BGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5956BG
Description
DIODE ZENER 200V 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 200 V 3 W ±5% Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5956BG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 152 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1200 Ohms