VS-QA300FA17
DigiKey Part Number
VS-QA300FA17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-QA300FA17
Description
DIODE MOD SCHOT 170V 300A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 170 V 300A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
71 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 170 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 200 A