VS-QA250FA20
DigiKey Part Number
VS-QA250FA20GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-QA250FA20
Description
DIODE MOD SCHOT 200V 250A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 200 V 250A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
54 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
250A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 A