VS-EBU15006HN4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 150A Through Hole PowerTab®
VS-EBU15006HN4
DigiKey Part Number
112-VS-EBU15006HN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-EBU15006HN4
Description
DIODE STD 600V 150A POWERTAB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
150A
Supplier Device Package
PowerTab®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.63 V @ 150 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)