VS-EBU15006-N4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 150A Through Hole PowerTab®
VS-EBU15006-N4
DigiKey Part Number
112-VS-EBU15006-N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-EBU15006-N4
Description
DIODE STD 600V 150A POWERTAB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PowerTab®
Current - Average Rectified (Io)
150A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.63 V @ 150 A