VS-10CTQ150PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10 407
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 11 040
Datasheet
SMC Diode Solutions
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Through Hole TO-220-3
VS-10CTQ150PBF
DigiKey Part Number
10CTQ150PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10CTQ150PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-10CTQ150PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 5 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 150 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A