SBR10150CTL
DigiKey Part Number
SBR10150CTLSMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10150CTL
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 10A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
980 mV @ 5 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A