VI30100C-E3/4W
DigiKey Part Number
VI30100C-E3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VI30100C-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO262AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 15 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A