STPS41H100CR
DigiKey Part Number
497-12670-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS41H100CR
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 20A I2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS41H100CR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 20 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
I2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A