SMZJ3802BHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 13 490
Datasheet
Similar
onsemi
Microchip Technology
onsemi
Zener Diode 36 V 1.5 W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMZJ3802BHE3/52
DigiKey Part Number
SMZJ3802BHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMZJ3802BHE3/52
Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 27.4 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.5 W
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Impedance (Max) (Zzt)
38 Ohms