SMZJ3802B-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 13 490
Datasheet
Similar
onsemi
Microchip Technology
Microchip Technology
Zener Diode 36 V 1.5 W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMZJ3802B-E3/5B
DigiKey Part Number
SMZJ3802B-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMZJ3802B-E3/5B
Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
38 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 27.4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Power - Max
1.5 W