SMCJ6.5CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 059
Datasheet
Direct
In Stock: 3 455
Datasheet
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 360
Upgrade
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 254
STMicroelectronics
STMicroelectronics
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ6.5CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ6.5CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V