SMCJ6.5CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 1 209
In Stock: 3 455
Datasheet
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ6.5CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V