SMCJ100CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 324
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
Bourns Inc.
YAGEO
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ100CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ100CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V