SMBJ8.5CD-M3/I is out of stock and can be placed on backorder.
Taiwan Semiconductor Corporation
14.3V Clamp 42.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5CD-M3/I
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CD-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ8.5CD-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ8.5CD-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CD-M3/I
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.3V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.57V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.3V