SMBJ8.5CA-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5CA-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CA-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V