SMB10J6.5A-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 558
Datasheet
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Comchip Technology
11.2V Clamp 89.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J6.5A-E3/52
DigiKey Part Number
SMB10J6.5A-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J6.5A-E3/52
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
89.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V