TV06B6V5J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 985
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
11.2V Clamp 53.57A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B6V5J-G
DigiKey Part Number
TV06B6V5J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B6V5J-G
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B6V5J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.57A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V