GDZ13B-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14 760
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 10 000
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 13 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
GDZ13B-G3-08
DigiKey Part Number
GDZ13B-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ13B-G3-08
Description
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
37 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±4%
Base Product Number
Power - Max
200 mW